AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş
 

 Bilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin


Erkek Mesaj Sayısı : 133
Yaş : 32
Kayıt tarihi : 29/10/08

Bilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Empty
MesajKonu: Bilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi   Bilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi I_icon_minitimeC.tesi Ara. 13, 2008 9:48 am

Bilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi

Bilgisayarda 20 dakika çalıştıktan sonraBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs gözleri kapatarak 20 saniye dinlenmek gözleri korur

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özlem EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bilgisayar başında çalışanlarda gözlerde yorgunluk hissiBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs yanmaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs batmaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs kızarıklıkBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bulanık görme ve baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkabildiğini belirterekBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs ''Bilgisayarda 20 dakika çalıştıktan sonraBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs gözleri kapatarak ya da uzağa bakarak 20 saniye dinlenmek gözleri korur'' uyarısında bulundu.

EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs uzun süreli bilgisayar kullanımından kaynaklananBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs ''Ekrana Bakma Sendromu'' olarak adlandırılan sorunlarınBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs göz sağlığını tehdit ettiğini vurguladı.

Günde 6 saatten fazla bilgisayar başında çalışanların yüzde 75'indeBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs zaman içinde gözlerde yorgunlukBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs yanmaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs batmaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs kızarıklıkBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bulanık görme ve baş ağrısı gibi şikayetler görüldüğünü anlatan EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs ''Buradaki dikkat çekici noktaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bu sorunların daha önce göz sağlığı yerinde olanlarda ortaya çıkması'' dedi.

Bilgisayar başındaki işlerin göz sağlığına olumsuz etkisinin masa başındaki diğer işlerden daha fazla olduğunu kaydeden EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs şöyle konuştu:

''Kitap okurken gözler aşağıya doğru baktığı içinBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs yakına bakmak ve gözün uyum sağlaması daha kolaydır. Gözleri yormaz. OysaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bilgisayar ekranı karşısında yazılarıBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs gözlerimiz düz karşıya bakarken okuruz. BuBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs gözleri zorlayan bir durumdur. AyrıcaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bilgisayar ekranına düz baktığımız için göz kapaklarımız daha aralıktır. Bu durumBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs gözyaşının daha çok buharlaşmasına ve gözün kurumasına neden olur. AyrıcaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bilgisayar başında yoğun çalışırken göz kırpma sayımız yarı yarıya düşer. Bu durum da gözlerde kuruluğa neden olur.''


IŞIK YANSIMASI VE ÇÖZÜNÜRLÜK
Bilgisayar ekranından ışık yansıması ve çözünürlüğün de göz sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğuna dikkati çeken EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs ekrandan yansıyan ışığın gözü yorduğunu bildirdi.

Bilgisayar ekranına doğru direkt aydınlatma yapılmaması gerektiğini anlatan EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs ''BuBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bilgisayar ekranının üzerine bir ayna konularak test edilebilir. Oturduğunuz noktadan aynada bir ışık kaynağı görüp görmediğinize bakın. Aynada ışık kaynağı görüyorsanızBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs ekrana direkt yoğun ışık düşüyor ve yansıyor demektir'' şeklinde konuştu.

Ekranın çözünürlüğü arttıkçaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs yazıların daha kolay okunduğunu ve göz yorgunluğunun azaldığını belirten EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs ''Bilgisayar başındaki göz yorgunluğunun nedenlerinden birisi de teşhis edilmemiş kırma kusurlarıdır. Özellikle gizliBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs yani teşhis edilmemiş hipermetropisi olanlarda bu şikayetler daha çabuk ortaya çıkar'' diye konuştu.

EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs ''Ekrana Bakma Sendromu''nun sağlıklı bireylerde bile problem olduğu düşünüldüğünde; kuru göz sorunu olanBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs göz yaşı miktarını azaltan ve vücuttan su atmaya yönelik diüretik grubu tansiyon ilacıBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs alerji için antihistaminikBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs doğum kontrol hapı ya da kontakt lens kullananlarda bu sorunun daha belirgin ve hızlı ortaya çıkacağı uyarısını dile getirdi.

ÇOCUKLAR VE BİLGİSAYAR
Çocukların bilgisayar kullanımına yönelik açıklamalar da yapan EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs şunlara dikkati çekti:

''Çocuklar bilgisayar oyunlarına kendilerini çok kaptırırlar ve genellikle yorulduklarını fark etmeden gözlerini son noktaya kadar zorlarlar. Çocukların mükemmel uyum mekanizmaları olduğu içinBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs gözleri ağrısa da kızarsa da bundan şikayetçi olmazlar. Bu da olumsuz durumun farkına varılmasını zorlaştırabilir. Göz kızarıklığı ve gözlerini ovuşturmaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs böyle bir durumda ortaya çıkan sorunların başındadır.''

Çocuklar için önemli başka bir durumun da bilgisayarların yetişkinlere göre ayarlanması olduğunu kaydeden EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs çocukların bilgisayar karşısında ekrana bakmak için başlarını daha fazla kaldırmak zorunda olduklarını bildirdi.

EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bununBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs çocukların göz kaslarının daha çok yorulmasınaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs gözlerinin kurumasına ve duruş bozukluklarından dolayı olumsuz beden gelişimine neden olduğuna dikkati çekti.


NELER YAPILMALI
EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bilgisayar kullanan çocukların gözlerini korumak için şu önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi:

-Kırma kusurunu araştırmak için mutlaka göz muayenesi olmaları gerekir.

-Bilgisayar kullanım süreleri günde en fazla 3-4 saat ile sınırlandırılmalıdır. Her saat başında en az 10 dakika ara vermeleriBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs oturdukları yerden kalkarak hareket etmeleri sağlanmalıdır.

-Bilgisayar ekranının yüksekliği boylarına uygun olmalıdır.

-Ortam aşırı aydınlatılmamalıdır.

-Bilgisayar ekranının çözünürlüğü yüksek ve mümkünse yansıma yapmayan cinsten olmalıdır.

EvrenBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs erişkinlere yönelik de şu tavsiyelerde bulundu:

-Teşhis edilmemiş bir kırma kusuru açısından göz muayenesinden geçmeleri yararlı olur.

-''20-20'' kuralına uymak yararlıdır. Bilgisayarda 20 dakika çalıştıktan sonraBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs gözleri kapatarak ya da uzağa bakarak 20 saniye dinlenmek gözleri korur.

-Bilinçli olarak gözleri kırpmak göz yaşı kaybını azaltır.

-Bilgisayar ekranı göz hizasının altında olmalıdır. İdealiBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bilgisayar ekranının orta noktasınınBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs göz hizamızın 8-10 santimetre altında olmasıdır.

-Fazla yansımaya neden olacağı için bilgisayar ekranı pencereye dönük olmamalıdır. Daha ideali yansıma yapmayan ekran kullanmaktır.

-Çalışma ortamı fazla aydınlatılmamalıdır. Aşırı aydınlatma yapan masa lambalarından kaçınmak gerekir.

-Ekrandaki yazıların netliği ve rengi önemlidir. Görüntü yenileme frekansı yüksek ekranlar daha kolay okunabilir görüntü sağlar. Ayrıca beyaz zemin üzerine siyah yazı karakterleriBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs siyah zemin üzerine olanlardan daha az yorucudur.

-Çalışma ortamındaki havanın fazla kurumasını önlemek ve nemlendirmek çalışma konforunu artırır.

-45 yaş üzerinde ve yakın gözlüğü takma ihtiyacı olanlarda yakın gözlüğü dışındaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs bir de bilgisayar ekranına odaklanan 'Bilgisayar Gözlüğü' kullanılmasıBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs ekrana aşırı yaklaşma gerekliliğini azaltırBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs okuma kolaylığı sağlar.

-Tüm bu önlemlere rağmen gözlerde kızarıklıkBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs batmaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs yanma şikayetleri oluyorsaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs koruyucu içermeyen yapay göz yaşı damlaları kullanılabilir.

-Sorunlar erken dönemde fark edilir ve gerekli basit önlemler alınırsaBilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi Virgs kalıcı hale dönüşmesi önlenir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://qencasker.yetkin-forum.com
 
Bilgisayarla Çalışanlara Göz Sağlığı Hareketi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: SAĞLIK VE PSİKOLOJİ :: Sağlık-
Buraya geçin: